Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice sa nachádzajú v západnej časti Slovenska, na juhozápadne Strážovských vrchov, len 15 km severovýchodne od krajského mesta Trenčín, neďaleko hraníc s Českou republikou. Od Bratislavy, hlavného mesta Slovenskej republiky, sú vzdialené cca 130 km.

Z historického hľadiska je zrejmé, že teplé pramene na území mesta Trenčianske Teplice museli poznať už začiatkom nášho letopočtu lovecké národy Kvádi a Markomani, neskôr rímske légie, ktorých prítomnosť dokumentuje aj rímsky nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179 n. l.. O Trenčianskych Tepliciach ako kúpeľoch sa prvý raz hovorí už v 13. storočí. Významnými majiteľmi kúpeľov bola rodina llésházyovcov, ktorá kúpele vlastnila 241 rokov, rozmach bol zaznamenaný za Juraja Sinu, viedenského finančníka, jeho syna Šimona a dcéry Ifigénie, ktorá sa postarala o vznik Kúpeľnej dvorany, či najvýznamnejšiu budovu mesta, prezliekáreň k zrkadlisku Sina v originálnom maurskom štýle -  Hammam.

V Trenčianskych Tepliciach sa na liečebné účely využíva päť prameňov prírodnej liečivej vody. Jej zloženie je vhodné najmä pri liečení zápalových a degeneratívnych ochorení pohybového aparátu, na liečbu nervového systému a pri pitnom režime priaznivo vplývajú aj na zažívacie ústrojenstvo. Mesto ponúka ideálne podmienky na kongresovú turistiku – usporiadanie konferencií, kongresov a ďalších podujatí, no zároveň sa tu môžete venovať športu – tenisu, turistike, cyklistike, člnkovaniu, rybolovu a v okolitých lesoch i poľovačke.

Z agroturistiky v blízkom regióne nemožno zabudnúť spomenúť jazdenie na koňoch v susednom Omšení alebo v Motešiciach. V meste sa taktiež koná množstvo zaujímavých kultúrnych, spoločenských a športových podujatí ako Cena Karla Čapka, medzinárodný filmový festival Art Film Fest, Hudobné leto - najstarší hudobný festival na Slovensku, Festival ľudových remesiel, Jazdecké preteky O cenu primátora mesta a ďalšie.

www.teplice.sk