Exkurzia zástupcov MAS v Rakúsku

03.06.2011 08:37

V dňoch 24. – 25. mája sa zástupcovia z Mikroregiónu Teplička zúčastnili odbornej zahraničnej exkurzie. Prvé stretnutie sa uskutočnilo so starostom v regióne Kampseel, Ing. Johannom Műllnerom, ktorý je zároveň zástupcom MAS Leaderregion sűdliches Waldviertel Nibelunengau v obci Ottenschlag.

Druhou zastávkou bola exkurzia v organizácii Waldland, kde priamo po výrobnej časti závodu zástupcov sprevádzal manažér firmy. Účastníkom  bola objasnené pestovanie bylín a maku šedého, ako aj ich ďalšie spracovanie.

V priestoroch hotela v obci Ottenstein do neskorých večerných hodín prebiehala posledná prednáška prvého dňa.

 

Druhý deň ráno sa účastníci na krátko zastavili v najväčšom meste regiónu – v meste Zwettl. Pri námestí s fontánou projektanta Hundertwasserhausa bolo objasnené, ako sa mesto snažilo za každú cenu obnoviť starobylé fasády domov a za finančnej podpory sa mu to i podarilo.

Dlhou zastávkou bolo predpoludnie strávené so zástupcom miestnej akčnej skupiny LAG Kaptal Wagram. Počas prednášky sme sa zoznámili s možnosťami využitia Leadru v danej oblasti v minulosti, ale i v budúcnosti.

Nasledovala dlhá zastávka v Armschlagu - makovej dedine s prednáškou o pestovaní maku a návštevy malej makovej botanickej záhrady. A čo by napísal o makovej dedine priam účastník?

Maková dedina okúzli návštevníkov všetkým, lebo kdekoľvek sa človek pozrie vidí mak alebo makovicu. Ľudia tu naviazali nie len na starú tradíciu pestovania maku, ale aj na využitie ich pre cestovný ruch. Makovice sa tak stali lákadlom pre turistov. Sú vysievané vo farbách rakúskej vlajky – červené a biele kvety toho istého druhu. V reštaurácii dostanete rezance so zeleninou a makom, makovú tortu, makový závin alebo hovädzie mäso v makovej omáčke. Makovice sú na fasádach domov, na plotoch, na oblečení. Každoročne sa tu konajú makovicové festivaly, kurzy makovania makovíc. Domov si môžete kúpiť makovicový „šnaps“, makovú čokoládu, mak do pečenia, makové mydlo, šampón z maku, makovicové dekorácie alebo šaty s makovicovými motívmi. Nachádza sa tu i najväčší maľovaný obraz na svete, zapísaný do Guinessovej knihy rekordov.           

Späť